Haber

Erzincan’da Sebze Üretimi Artıyor

Erzincan’da sebze üretimi artıyor

ERZİNCAN – Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü’nün projeleri ile Erzincan’da sebze üretimi artıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen projeler ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün üreticilere yönelik kurumsal altyapısı ile kentte sebze üretimi arttı.

Bu yıl yaklaşık 9 dönümlük alanda üretim yapan Fahri Küçüktaş, memnuniyetini dile getirdi. Küçüktaş, sebze üretiminde kaliteli fidanların desteklenerek alındığını ve hastalıklara karşı dirençli olduklarını vurguladı. Bu takviyeler için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı teknik grubuna teşekkürlerini ileten Küçüktaş, üreticilerin bu desteklerle daha verimli üretim yaptıklarına değindi.

Küçüktaş’ın tarlasında incelemelerde bulunan İl Tarım ve Orman Müdürü Murat Şahin, bitkisel üretimi artırmak için yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şahin, Doğu Anadolu’da projenin uygulandığı tek il olan Erzincan’da kentsel tarım projeleriyle sebze üretimini artırmaya odaklandıklarını belirtti. Özellikle kapya biberi ve salça üretimine önem verdiklerini belirten Şahin, bu kapsamda 1 milyon 100 bin fidanı çiftçilerle buluşturduklarını söyledi. Yaklaşık 400 dekarlık alanda 285 üreticiye 285 fidan temin edildiğini belirten Şahin, bu hibelerin oranının yüzde 75 olduğunu söyledi.

Şahin, fidanların uygulama yerlerinde düzenli olarak denetimler yapıldığını, çiftçilerin fidanların gelişmesinden ve veriminden memnun olduğunu belirtti. Şahin, önümüzdeki yıllarda çiftçilere teknik destek vereceklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu