Haber

Çin’de Konut Fiyatları Kasım’da Düştü

PEKİN, 15 Aralık (Xinhua) — Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun Perşembe günü bildirdiğine göre, Çin’de 70 büyük ve orta ölçekli şehirde konut fiyatları Kasım ayında düşerken, konut fiyatlarının düştüğü şehirlerin sayısında düşüş yaşandı.

Ekim ayında 70 ilden 58’inde yeni konut satış fiyatlarında aylık düşüş yaşanırken, bu sayı Kasım’da 51’e geriledi. İkinci el konut fiyatlarının düştüğü il sayısı ise bir önceki aya göre aynı kalarak 62 oldu.

Pekin, Şanghay, Şenzen ve Guangzhou olmak üzere birinci sınıf dört şehirde yeni konut fiyatları Kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 0,2 düştü. Edinilen bilgiye göre düşüş oranı bir önceki aya göre 0,1 puan arttı.

31 ikinci kademe ilde yeni konut fiyatları aylık bazda yüzde 0,2 azalırken, düşüş hızı ekim ayına göre 0,1 puan daraldı. Üçüncü kademe 35 ilde yeni konut fiyatları aylık bazda yüzde 0,3 geriledi.

Birinci kademedeki dört ilde ikinci el konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,4 azaldı. Bu dönemde ikinci el konut fiyatları ikinci kademe şehirlerde yüzde 0,4, üçüncü kademe şehirlerde yüzde 0,5 geriledi.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk sıradaki dört ilde yeni konut fiyatları yüzde 2,5 artarken, bir önceki aya göre 0,1 puan gerilerken, bu illerde ikinci el konut fiyatları yüzde 2,5 arttı. yüzde 1.2

“Konut spekülasyon için değil yaşamak içindir” duruşunu sürdüren Çin, insanların daha iyi barınma ihtiyaçlarının yanı sıra temel barınma ihtiyaçlarının da desteklenmesi gerektiğini defalarca vurguladı.

Ayrıca ülkedeki emlak piyasasını desteklemek için şehre özgü politikalar benimsenerek bir takım siyasi araçlardan tam ve yeterli şekilde yararlanma çabalarına dikkat çekildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu